Opublikowany przez: Familiepl 2021-10-08 14:46:50
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Ryan Fields on Unsplash
Wysoko wrażliwe dzieci są wyjątkowe, a jednocześnie spotykają się z wieloma trudnościami w otoczeniu. Gorzej mogą reagować na hałas, na stres, na zmianę rutyny. A co za tym idzie o wiele łatwiej ulegają przestymulowaniu. Mogą stać się wówczas zmęczone, rozdrażnione czy zdekoncentrowane. Jak pomóc małemu wrażliwcowi? Znamy kilka skutecznych sposobów!
Zadbaj o to, żeby maluch zawsze wiedział, co będziecie za chwilę robić, albo gdzie idzie. Pomoże mu to odczuwać mniejsze napięcie emocjonalne, a co za tym idzie – łagodniej reagować na zmianę. Jeśli na przykład zaczyna szkołę, warto udać się do niej wcześniej i pokazać dziecku, gdzie będzie chodziło albo kto będzie jego wychowawcą. Nie zaskakuj dziecka nagłymi zmianami planów, a jeśli jest to niezbędne, zawsze z nim o tym rozmawiaj.
Ponieważ wrażliwe dzieci pobierają więcej informacji ze swojego otoczenia i są na nie bardziej reaktywne, odrobina prewencji jest wręcz niezbędna. Dla niemowląt może to oznaczać, że ich miejsce do spania będzie bardzo ciche. Dla dzieci starszych, że po bardzo aktywnej zabawie następuje chwila wyciszenia w ramionach mamy czy np. podczas wspólnego rysowania. Starszakom warto ograniczyć czas korzystania z urządzeń elektronicznych i ekranów. Badania wskazują, że do drugiego roku dzieci nie powinny korzystać z nich wcale, a potem do rozpoczęcia szkoły czas nie powinien przekraczać jednej godziny.
Wrażliwe dzieci czują wszystkie swoje emocje nieco bardziej, dlatego warto unikać tych negatywnych. Nie zawstydzaj dziecka i nie krytykuj, jeśli coś mu nie wychodzi, bo wrażliwiec zapamięta to na długie lata. Zamiast tego wspieraj je, pamiętaj o jego potrzebach emocjonalnych i daj mu umiejętności samodzielnego radzenia sobie z nieuniknionymi wyzwaniami życiowymi.
CZYTAJ TEŻ >> Domowe sposoby na ból gardła u malucha
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.